JKP "Subotička toplana", grad Subotica i KfW razvojna banka predstavili su u Gradskoj kući u Subotici rezultate Studije izvodljivosti za izgradnju kogenerativnog postrojenja na biomasu. Postrojenje kapaciteta 10 MW toplotne energije i 5 MW električne energije biće prvo postrojenje ove vrste u Srbiji. Studija izvodljivosti za izgradnju kogenerativnog postrojenja na biomasu, koju je za potrebe JKP "Subotička toplana" finansiralo nemačko Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj preko KfW razvojne banke, pokazala je da je izgradnja kogenerativnog postrojenja na biomasu opravdana i izvodljiva. Kogenerativno postrojenje proizvodiće toplotnu i električnu energiju. Kapacitet postrojenja je 10 MW toplotne energije i 4 MW električne energije u zimskom režimu rada, i 5 MW električne energije u letnjem režimu rada. Ovim režimom rada uspostaviće se održivi model poslovanja za toplanu, koja je do sada proizvodila energiju samo tokom grejne sezone.
JKP "Subotička toplana", grad Subotica i KfW razvojna banka predstavili su u Gradskoj kući u Subotici rezultate Studije izvodljivosti za izgradnju kogenerativnog postrojenja na biomasu.
Postrojenje kapaciteta 10 MW toplotne energije i 5 MW električne energije biće prvo postrojenje ove vrste u Srbiji.
Studija izvodljivosti za izgradnju kogenerativnog postrojenja na biomasu, koju je za potrebe JKP "Subotička toplana" finansiralo nemačko Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj preko KfW razvojne banke, pokazala je da je izgradnja kogenerativnog postrojenja na biomasu opravdana i izvodljiva.
Kogenerativno postrojenje proizvodiće toplotnu i električnu energiju. Kapacitet postrojenja je 10 MW toplotne energije i 4 MW električne energije u zimskom režimu rada, i 5 MW električne energije u letnjem režimu rada. Ovim režimom rada uspostaviće se održivi model poslovanja za toplanu, koja je do sada proizvodila energiju samo tokom grejne sezone. Postrojenje će na godišnjem nivou proizvoditi 45.000 MWh toplotne energije, što predstavlja oko 45 posto ukupne proizvodnje toplotne energije, i 35.000 MWh električne energije, a planovi su da se u narednom periodu stvore uslovi i za letnju potrošnju toplotne energije, što će još više da optimizuje i poboljša efikasnot novog postrojenja.
Planirano postrojenje koristiće biomasu (žetvene ostatke) kao glavni energent, s obzirom da se Subotica nalazi u poljoprivrednom kraju, koji je bogat žetvenim ostacima. Količina biomase potrebna za godišnju proizvodnju kogenerativnog postrojenja iznosi do 35.000 tona, a ukupna količina biomase u Subotici koja se može koristiti za energetske svrhe iznosi 105.000 t/g.
Novo postrojenje doprineće unapređenju kvaliteta životne sredine, jer je poljoprivredna biomasa ekološko i CO2 neutralno gorivo. Ukupno smanjenje emisije CO2 koje će se na godišnjem nivou ostvariti iznosi 42.300 t/g.
Rezultati Studije izvodljivosti pokazali su ekonomsku isplativost projekta. Vrednost ukupne investicije iznosi do 27 miliona evra, a period povraćaja investicije je 12 godina. Procenjuje se da će "Subotička toplana" ostvariti godišnje uštede od oko 1,9 miliona evra na ime korišćenja biomase umesto prirodnog gasa, a poseban značaj projekta ogleda se u zameni skupog, uvoznog, fosilnog goriva jeftinijim domaćim gorivom, koje je obnovljivo, raspoloživo, a neiskorišćeno. Prednosti kogenerativnog postrojenja na biomasu su: stabilan dugoročni dodatni prihod za poljoprivrednike od prodaje biomase, smanjenje energetske zavisnosti, proizvodnja zelene energije, nove investicije, otvaranje novih radnih mesta, kao i efikasnije korišćenje energetskog potencijala u proizvodnji energije.
Jens Hagen, projektni menadžer KfW razvojne banke rekao je da je ova Studija izvodljivosti pilot projekat za projekat "Razvoj tržišta biomase u Srbiji", vrednog 110 miliona evra. KfW banka od samog početka podržava ovaj projekat.
Prema njegovim rečima, rezultati Studije izvodljivosti pokazuju da će kogenerativno postrojenje na biomasu značajno doprineti smanjenju uvoza gasa, ali i da će JKP "Subotička toplana" ostvariti dodatni prihod od prodaje električne energije uz primenu fid-in tarife.
Hagen je dodao da će ovo postrojenje takođe doprineti i ostvarenju cilja Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine da se poveća učešće obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji primarne energije u Srbiji. KfW razvojna banka nastaviće da podržava razvoj prvog kogenerativnog postrojenja na biomasu u Srbiji, zaključio je Hagen u svom obraćanju.
Grad Subotica, kao potpisnik Povelje o energetskoj efikasnosti, posvećen je odgovornom korišćenju obnovljivih izvora energije. Usvajanjem Strategije lokalnog odživog razvoja od 2013. do 2022. godine utvrdili smo odličan put ka poboljšanju energetske nezavisnost naše zajednice, izjavio je Modest Dulić, gradonačelnik Subotice.
Gradonačelnik je izrazio zadovoljstvo što će ovaj projekat značajno smanjiti emisiju štetnih gasova sa efektom staklene bašte u Subotici i što će se energenti racionalnije koristiti.
Radujem se završetku Studije izvodljivosti za izgradnju kogenerativnog postrojenja na biomasu i, zajedno sa svojim timom, dajem iskrenu podršku ovom projektu koji će doprineti razvoju lokalne zajednice i unaprediti kvalitet života građana Subotice, dodao je on.